ROBOTİK VE KODLAMA ATÖLYESİ
YAZ DÖNEMİ EĞİTİM VE ETKİNLİKLERİ


İlkokul 3. 4. sınıf ile Ortaokul seviyesindeki çocuklarımızın "Robotik ve Kodlama" becerileri kazanması ve böylece teknoloji kullanımının bireysel ve toplumsal bir kazanıma dönüştürülmesi hedefiyle Üniversitemiz ve Tokat Teknopark işbirliği ile Robotik ve Kodlama Atölyesi eğitim ve etkinliklere başlayacaktır.

Bu program süresince çocuklarımız; mekanik bileşenleri, sensörleri ve motorları bir araya getirerek robot yapmayı ve bu robotları çeşitli görevler için kodlayarak programlamayı öğreneceklerdir.

Proje; Gaziosmanpaşa Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve Eğitim Fakültesinden öğretim üyelerinin danışmanlığı ile Robotik ve Kodlama konularında eğitim almış personeller ile yürütülecektir.

Program yaz döneminde toplam 24 saatlik eğitim ve etkinlikleri içermektedir. Çalışanların izin dönemi dikkate alınarak programın haftada 4 gün olup toplam 2 haftalık sürede tamamlanması öngörülmektedir. Bu dönemler aşağıda belirtilmiştir. Web sayfasından ön başvuru yapıldıktan sonra başvuru yapan öğrenci velilerine dönüş yapılacaktır.

Dönemler
1. Dönem: 12 Haziran - 23 Haziran (Bayram öncesi) (Kontenjan Dolmuştur)
2. Dönem: 3 Temmuz - 14 Temmuz
Sabah Grubu: Saat 10:00 - 13:00
Öğlen Grubu: Saat 14:00 - 17:00
3. Dönem: 17 Temmuz - 28 Temmuz
Sabah Grubu: Saat 10:00 - 13:00
Öğlen Grubu: Saat 14:00 - 17:00
4. Dönem: 31 Temmuz - 11 Ağustos
Sabah Grubu: Saat 10:00 - 13:00
Öğlen Grubu: Saat 14:00 - 17:00
Eğitim Yeri: Fide Ön Kuluçka Merkezi (Tokat Teknopark)
Ücret: 324 TL
İki Kardeş İçin Ücret: 486 TL
Ayrıntılı bilgi ve ön başvuru: www.tokatteknopark.com
İletişim: 252 10 40
Personel: Fatma Esin Tuna (esin.tuna@tokatteknopark.com)

Çocuklarımız için Robotik ve Kodlama çözümleri


Önerilen eğitim ve etkinlikler; çocukları bilim heyecanıyla en doğru yaşta tanıştıran, fen bilgisi, teknoloji ve mühendislik temellerinin, robotik ve kodlama ile birleştirmektedir

Sevgi: Bilimi soyut bir kavram olmaktan kurtarır, elle tutulur, heyecan verici bir araca dönüştürür.

Öz güven: Bilimi gerçek hayata ait problemleri çözmek için kullanmalarını sağlayarak merak etmeyi, çözüm bulmayı öğretir, soru sorma ve özgüven kazandırır.


Heyecan: Mühendislik, teknoloji ve kodlama ile ilgili deneyim ve keşifler yaşayarak bilimden heyecan duymalarını sağlar.

Kolaylık: Bilimsel uzmanlık gerektirmeden çocukların bilimin heyecanıyla buluşmasını sağlar.

Özgürlük: Tümüyle planlanmış bir program veya özgün fikirlerle şekillenen bir platformdur.

Bütünsellik: Çocukların gerçek dünya ile sanal dünya arasında köprüler kurmalarına olanak tanır.


Öğrencilerinizin kritik sorunlara yaratıcı çözümler bulma becerilerini geliştir.

Eğlenceli içeriklerle derse olan ilgilerini canlı tutar ve başarılarını artırır.

Hipotezler ve denklemler gerçek hayatla bağlantıları kurulduğunda anlam kazanır.

Robotik setlerinin içerikleri tamamen gerçek hayatta çocukların karşılaştıkları ve ilgi duydukları konulardan oluşturulmuştur.


Güç, Kuvvet, Enerji, Hareket gibi temel kavramları incelemelerini sağlar. Çocuklar tıpkı bilim insanları ve mühendislerin gerçek hayatta yaptıkları gibi bilimsel ve teknik soruları sorar, üzerinde düşünür, yaptıklarını gözlemler, kanıtlara ve verilere dayanarak sonuçlarını tartışır ve formüle eder.

Öğrencilerinize 21.YY öğrenim becerilerini kazandırırken ekip çalışması, iletişim ve işbirliği deneyimlerini geliştirmelerine ve öz güvenlerinin artmasına katkı sağlayacaktır.


Herkes kodlama yapabilir.

Eğitim için kullanılan setler programlama ve robotik eğitimlerinde kullanabileceğiniz komple çözüm setidir. Bu setlerde işlev algoritması geliştirmek ve görsel kodlama nesneleri ile program yazmak kolaydır.

Çocukların Fen, Teknoloji, Mühendislik Matematik ve Bilgisayar bilimi konularında eleştirel düşünme becerilerini ve yaratıcılıklarını geliştirir.

Öğrencilerin ilgisini sürekli canlı tutacak şekilde tasarlanmış esnek bir içeriğe sahiptir.


Turnuvalar: Bilim Kahramanları Buluşuyor etkinliğiyle ülkemizdeki ve yurtdışındaki robotik turnuvalarına katılım sağlanabilir.